Straipsniai

Išvyka į Biržus, Bauskę ir Rundalę

 

2012 m. sausio 4 d. mūsų mokyklos mokytojams buvo organizuota išvyka į Biržus, Bauskę, Rundalę. Biržai iki 19 a. pradžios priklausė kunigaikščiams Radviloms, kurie Biržuose pastatė bastioninio tipo tvirtovę, dar vadinamą Biržų pilimi. Pilis buvo apjuosta gynybiniais grioviais, kurie užsipildė vandeniu iš suformuoto Širvėnos ežero.

Dabar Biržų pilyje (J.Radvilos g. 3) įsikūręs Biržų krašto muziejus "Sėla". Apsilankę muziejuje, išvykos dalyviai susipažino su Biržų krašto istorija, sužinojo čionykštes alaus gaminimo tradicijas.
Tvirtovės pašonėje stovi Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia (Vytauto g. 2), kiek tolėliau, kitoje tvirtovės pusėje evangelikų reformatų bažnyčia (Reformatų g. 1).

Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia pastatyta 1861 m., turi baroko ir klasicizmo bruožų, yra stačiakampio plano, mūrinė, dvibokštė. Altoriuose - šv. Jono Krikštytojo, šv. Petro, Mykolo Arkangelo paveikslai. Manoma, jog tai viena gražiausių bažnyčių Lietuvoje. Evangelikų reformatų bažnyčia pastatyta 1874 m., yra mūrinė, neogotikos stiliaus. Vidaus įranga pagaminta iš medžio, taip pat neogotikos stiliaus. Išlikęs vieningas interjeras: Dievo stalas, suolai, vargonai, sakykla.

Greta Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios esančioje aikštėje - paminklas Nepriklausomybės gynėjams. Kitoje gatvės pusėje - J.Janonio aikštė ir paties poeto paminklinė skulptūra.

Širvėnos ežeras yra pirmasis Lietuvoje dirbtinis ežeras. Šis ežeras buvo suformuotas 1575 m. užtvenkus Apaščios ir Agluonos upes. Naudotas kaip vandens kelias. Per ežerą nutiestas 525 m ilgio pėsčiųjų tiltas, jungiantis Biržus su Astravu. Astravo dvarą (Astravo g. 17) galima pasiekti ne tik šiuo tiltu, bet ir apvažiuojant ežerą automobiliu. Astravo dvaro sodyba yra romantizmo architektūrinio stiliaus, 19 a. pastatyta grafų Tiškevičių. Sodybą sudarė į italų vilą panašūs mūriniai rūmai, arklidės, ūkiniai pastatai, arkinis tiltas per Apaščią. Rūmus supo jaukus parkas su tvenkiniais, prieangį puošė metalinės liūtų skulptūros, išlietos 19 a. viduryje Sankt Peterburge. Vėliau rūmai buvo restauruoti, prie įėjimo pastatytos betoninės liūtų skulptūros, o čia stovėjusios perkeltos prie Kauno karo muziejaus.

Bauskė – miestas Latvijoje, Žiemgaloje, Bauskės savivaldybės centras, 70 km nuo Rygos ir 20 km nuo Lietuvos sienos. Miesto teisės buvo suteiktos 1609 metais. Bauskėje Mūša ir Nemunėlis susilieja į Lielupę. Jų santakoje, į vakarus nuo miesto yra Bauskės pilis.

Bauskėje gyvena per 10.000 žmonių. Miestas traukia žmones čia atvykti dėl gausaus architektūrinio paveldo ir gražaus vietos gamtovaizdžio. Be to, kad Bauskė turtinga savo paveldu ir istorija, joje susipynęs ir svarbus tarptautinių bei nacionalinių kelių mazgas. Miesto įkūrimo istorija – mįslinga, ne iki galo išaiškinta. Tačiau gal taip ir geriau – gimtadienį Bauskė švenčia du kartus per metus! Bauskės Istorijos muziejuje komunikuoja šiandieninė ir senovės Latvija. Muziejuje laikoma daugiau kaip 56.000 archeologinių, etnografinių ir istorinių eksponatų. Nepaprasta ir tarp upių stovinti Bauskos pilis, kurioje taip pat yra lankytojams atviras muziejus. Seniausias miesto pastatas – Šventosios Dvasios bažnyčia, pastatyta XVI a. Apytikriai 15km spinduliu nuo Bauskės miesto centro plyti ištisa įvairų Latvijos paveldą sauganti teritorija  - pietuose įsikūrusi Gailišu parapija, kurioje – Valstiečių ir žemdirbystės rakandų muziejus, vakaruose – Pilsrundalės kaimas, kuris didžiuojasi savo barokine Rundalės pilimi. Šiaurės vakaruose – neo-klasicistiniai Mezotnės rūmai, kurios apžiūrėti turėtų visi, besidomintys architektūra.

Rundalės pilis - tai įspūdingi baroko-rokoko stiliumi pastatyti rūmai netoli LatvijosBauskės miesto. Rūmus pasistatydino Kuršo kunigaikštis E.J.Bironas XVIII a. Rundalės pilis stūkso, atrodytų, visų pamirštame užkampyje kaimyninės šalies provincijoje. Tačiau šie atokioje vietoje XVIII a. statyti rūmai kurį laiką buvo Kuršo hercogo vasaros rezidencija. Rundalės pilį projektavo Francesco Bartolomeo Rastrelli, o interjerą kūrė žymūs ano meto dailininkai ir skulptoriai.Rūmų sienas gaubia ne viena meilės istorija. Rundalės pilies statybas pradėjo Kuržemės ir Semigalijos kunigaikštis Ernstas Johanas Bironas. Įsimylėjęs Kuršo kunigaikščio našlę Aną, kilusią iš Rusijos imperatorių šeimos, Bironas ją vedė, tačiau jaunavedžių laimė truko neilgai: Ana netrukus mirė, taip ir nesulaukusi, kol bus baigtos puošniosios pilies statybos. Ernstas Johanas Bironas buvo ištremtas į Rusiją ir grįžo tik po 20-ies metų, sulaukęs Rusijos imperatorienės Jekaterinos II malonės. Mirus Ernstui Johanui Bironui, Rundalės pilis atiteko jo sūnui, o vėliau - Rusijos imperatorienei Jekaterinai II, kuri galiausiai rūmus padovanojo savo 40 metų jaunesniam meilužiui Zubovui. Pirmojo pasaulinio karo metu Rundalės pilyje buvo įkurta ligoninė, vėliau čia buvo įsteigta mokykla, įrengti gyvenamieji butai, sandėliai. Pilies atkūrimas pradėtas tik 1972 m. Šiandien Rundalės pilyje eksponuojama įdomi istorinė kolekcija, atspindinti rūmų klestėjimo laikmetį. Vargu, ar tiek prabangos ir XVIII a. dvaro gyvenimo detalių galima pamatyti kuriame kitame Baltijos šalių muziejuje. Rundalės pilyje yra 138 kambariai – daugumos jų interjerai atkurti iki smulkiausių detalių. Prabanga spindintys kambariai – nuo puošnių pokylių salių iki privačių apartamentų, kuriuose buvo įsikūrę dvaro šeimininkai, jų svečiai bei dvarininkai. Rytiniame Rundalės pilies sparne įrengti reprezentaciniai kambariai: Baltoji salė, kurioje vykdavo pokyliai, iškilminga veidrodžiais ir krištolu išdabinta Auksinė salė, kurioje vykdavo hercogo audiencijos, Didžioji galerija. Vakarinėje rūmų dalyje įrengti apartamentai, kurių tarpe – hercogienės buduarai, kunigaikščio miegamasis, valgomieji, tualeto kambariai ir kt. Rūmų kieme įkurtas įspūdingas prancūziško stiliaus parkas, juosiamas kanalo. Parke – žemai karpomų gyvatvorių įrėminti ornamentai iš gėlių, viliojančių ryškiomis spalvomis. Iš centrinės parko dalies į visas puses spinduliškai driekiasi takai. Rundalės pilies parke, kaip tradiciškai privaloma tokio stiliaus parkuose, įveistas rožynas. Čia auginamos įvairiausių veislių rožės – nuo angliškųjų rožių iki Latvijoje išveistų veislių.

 

Atnaujinta 2012 m. sausio 4 d.
Trakų r. Lentvario "Versmės" gimnazija, Lauko g. 20, LT-25119 Lentvaris, tel. (8 528) 28051, faks. (8 528) 29285, el. p. info@lpvm.lt, įm. kodas 190662435
Joomla 2.5 template by 888Poker