Straipsniai

Edukacinė išvyka į Pasvalį ir Biržus

 

2010 m. lapkričio 24 d. buvo organizuota edukacinė išvyka labai gerai ir gerai besimokantiems 6-12 klasių mokiniams. Ekskursijoje dalyvavo 39 mokiniai ir 7 mokytojai.

pasvalys birzai 01

Iki Pasvalio mes sužinojome daug įdomių faktų apie pravažiuojamas žymiausias vietoves ir jas išgarsinusius žmones.

Pasvaly aplankėme Pasvalio krašto muziejų. Muziejaus ekspozicijoje susipažinome su žemdirbio metų veiklos ciklu, rodančiu ilgą ir sudėtingą rugio kelią nuo sėjos iki duonos kepaliuko ant stalo. Muziejuje eksponuojami kraštiečių naudoti mediniai plūgai geležiniais noragais – kadaise traukiami arklių jie raikė vagą po vagos. Toliau – pagrindinis sėjimo įrankis sėtuvė, paprastai pinama iš šiaudų grįžčių. Eksponuojami mediniai spragilai, skirti kitam etapui – išdžiovintų javų kūlimui, taip pat fuchtelis – įdomus įrenginys grūdams vėtyti, naudotas ūkininko Jeronimo Petrausko 1937-1950 metais, be to, didžiulis iš medžio kamieno skobtas lovys grūdams supilti.

Pasvalio kraštas tradiciškai buvo vienas linininkystės lyderių Lietuvoje. Mes susipažinome su pristatomu lino keliu: nuo sėjos iki lininių apdarų. Eksponuojamas medinis kūlimo velenas, karštuvai linų galvutėms atskirti, linų pluoštui šukuoti skirti šepečiai mediniais ir geležiniais nagais, priebrukas, bruktuvė. Įdomus ir vertingas medinis mintuvas linų stiebams laužyti.

pasvalys birzai 02

Etnografijos ekspozicijoje pristatomi senoviniai buities reikmenys, staliaus, kalvio ir kiti įrankiai. Mes užtrukome prie unikalaus dviračio mediniais ratais ir prie didžiulio fotoaparato.

pasvalys birzai 03

pasvalys birzai 04

Muziejaus geologinė ekspozicija –  unikali  ir vienintelė ekspozicija Šiaurės Aukštaitijos regione. Tai gausi mineralų, uolienų, augalų ir gyvūnų fosilijų pavyzdžių kolekcija, atspindinti ne tik Pasvalio rajono, bet ir kitų Lietuvos vietovių žemės gelmių sandarą.

pasvalys birzai 05

Mokiniai ir mokytojai dalyvavo užsiėmime „Pasisiūsiu batukus ir keliausiu...“.Mes apžiūrėjome Pasvalio krašto batsiuvių įrankius ir senąją avalynę, pamatėme filmuką apie archeologinio apavo radimvietes Kernavėje ir Vilniuje, pasimatavome  XIII-XVII a. batų kopijas, padarytas pagal originalius radinius, galop patys susiraukėme nagines ir užsumavome ant savo kojų. Surauktas nagines išvežėme namo. Visiems “batsiuviams” buvo įteikti Liudijimai:

“Šiuo raštu paliudiju, kad .........

Pasvalio krašto muziejaus dirbtuvėje išmoko raukti nagines.

Dėdė batsiuvys”

pasvalys birzai 06

pasvalys birzai 07

pasvalys birzai 08

pasvalys birzai 09

Po to buvo ekskursija po miestą. Girnų muziejus - dubenuotųjų akmenų ir girnapusių kolekcija po atviru dangumi, kurioje sukaupta apie 400 eksponatų: 300 – girnapusių, 66 – dubenuotieji akmenys, 7 – „pėduotieji“ akmenys, 1 – akmuo – riboženklis.

pasvalys birzai 10

pasvalys birzai 11

Pakeliui į Biržus mes pamatėme daugybę smegduobių bei aplankėme didžiausią Lietuvoje karstinę įgriovą – Karvės olą. Pasakojama, kad vieną dieną senutė išėjusi melžti karvės, kol buvo besiruošianti darbui, atsisukusi į vietą kur stovėjusi karvė, jos ten neberadusi. Karvės uolos gylis 12 metrų, plotis prie žemės paviršiaus apie 10 m, prie dugno susiaurėja iki 2 m. Įgriuvos dugne yra ertmė, iš kurios atsišakoja 5 urvai, kurių vienas – Rupūžės ola sudaro požeminį ežerėlį, 1,5 m. gylio. Visų urvų bendras gylis yra apie 4 metrus. Nusileisti žemyn 12 metrų galima laipteliais, o dugne tvyro pastovi temperatūra – apie +5C net vasara.

pasvalys birzai 12

pasvalys birzai 13

Atvykus į Biržus, mes sustojome prie Širvėnos  ežero. Šiauriniame ežero krante yra Astravas – Biržų priemiestis. Šis ežeras yra dirbtinis. Tai seniausias tvenkinys Lietuvoje. Jis atsirado 1575. Per ežerą nutiestas pėsčiųjų tiltas, jungiantis Astravo dvarą ir Biržų miestą. Tilto pradžioje pritvirtinta lenta byloja, kad: tilto ilgis - 525 m; plotis - 2,45 m.

pasvalys birzai 14

Astravo architektūrinis ansamblis (Tiškevičių  rūmai), parkas, užtvanka. 1811 m. Radvilos už skolas Biržus perleido grafams Tiškevičiams. Šie sugriautos tvirtovės nebeatstatinėjo, o kitoje Širvėnos ežero pusėje įkūrė savo rezidenciją. 1862 m. Astrave grafai pastatė klasicizmo ir ampyro stilių dviaukščius rūmus su belvederiniu bokštu.

Aplankėme Biržų krašto muziejų „Sėla“, kuris įsikūrė Biržų pilies kunigaikščių Radvilų reprezentaciniuose rūmuose.

pasvalys birzai 15

Muziejuje sukaupta apie 109 900 eksponatų, įrengtos 25 ekspozicijų salės. Jose pristatoma Biržų krašto priešistorė, miesto ir pilies, kunigaikščių Radvilų ir grafų Tiškevičių XVI a.-XX a. istorija, 17951915 m. Rusijos imperijos valdymo bei 19181940 m. nepriklausomos Lietuvos laikotarpiai, tremties, 19401956 m. pasipriešinimo okupaciniams režimams istorija. Yra Biržų krašto religinių konfesijų istorijos, raštijos ir meno, sportinio gyvenimo ekspozicijos. Muziejuje saugoma Brastos Biblija, išleista Mikalojaus Radvilos Juodojo (15151565 m.), vienas pirmųjų III Lietuvos Statuto leidimų lenkų kalba (išverstas apie 1614 m.), Biržų pilies ir Biržų senamiesčio archeologiniai radiniai, tarp jų XVI a.-XVIII a. koklių kolekcija. Muziejuje lankytojai gali pamatyti vienintelę Lietuvoje atstatytą autentišką XVII a. pabaigos koklinę krosnį. Pateikiami Biržų krašto išeivių ir jų artimųjų dovanoti daiktai – meno dirbiniai, knygos, medaliai, asmeniniai daiktai. Muziejaus bibliotekoje yra apie 17 000 knygų.

pasvalys birzai 16

pasvalys birzai 17

 

Atnaujinta 2014 m. rugsėjo 29 d.
Trakų r. Lentvario "Versmės" gimnazija, Lauko g. 20, LT-25119 Lentvaris, tel. (8 528) 28051, faks. (8 528) 29285, el. p. info@lpvm.lt, įm. kodas 190662435
Joomla 2.5 template by 888Poker